Kolorowanki Adwent

Adwent to okres w kalendarzu liturgicznym, który przygotowuje wiernych do świętowania Bożego Narodzenia. Jest to czas refleksji, oczekiwania i duchowego przygotowania na przyjście Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej Adwent obejmuje cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem i zaczyna się w niedzielę najbliższą 30 listopada – Święta Andrzeja. Poniżej mamy bardzo fajne kolorowanki związane właśnie z tym wydarzeniem. Wybierz te które Cię najbardziej interesują, następnie wydrukuj i pokoloruj w domu.

Historia Adwentu

Adwent, pochodzący od łacińskiego słowa „adventus” (co oznacza „przyjście”), pierwotnie był czasem przygotowania nie tylko na Narodziny Jezusa, ale również na jego powtórne przyjście, czyli Paruzję. W Kościele katolickim tradycja Adwentu sięga IV wieku, kiedy to został wprowadzony jako czas pokuty, modlitwy i postu, podobnie jak Wielki Post przed Wielkanocą.

Obecnie Adwent ma bardziej radosny charakter i stanowi okazję do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze – miłość, dobroć, empatia oraz przygotowanie się na Święta Bożego Narodzenia.

Symbole Adwentu

1. Wieniec Adwentowy – Jeden z najważniejszych symboli Adwentu. Jest to okrągły wieniec, wykonany najczęściej z gałązek iglastych, w którym umieszcza się cztery świece. Każda świeca symbolizuje jedną z czterech niedziel Adwentu. W pierwszą niedzielę zapala się jedną świecę, a w kolejne dodaje się następne, aż do pełnego oświetlenia wieńca. Symbolika światła świec odnosi się do przyjścia Jezusa Chrystusa, „Światła świata”.

2. Roraty – Są to specjalne msze święte odprawiane w Adwencie, zazwyczaj rano, przed wschodem słońca. Roraty mają wyjątkowy charakter – ich częścią jest zapalanie świecy roratniej, symbolizującej Maryję, która prowadzi wiernych do Chrystusa.

3. Kalendarz Adwentowy – Kalendarz adwentowy to popularny sposób na odliczanie dni do Bożego Narodzenia, szczególnie lubiany przez dzieci. Każdego dnia otwiera się jedno okienko kalendarza, które skrywa mały upominek, cytat biblijny, modlitwę lub obrazek. Kalendarze adwentowe stały się także popularnym elementem komercyjnym, gdzie zamiast słodyczy mogą zawierać np. kosmetyki, zabawki lub inne drobiazgi.

4. Fioletowy kolor liturgiczny – Fiolet to kolor Adwentu, symbolizujący czas pokuty, duchowego oczyszczenia i refleksji.

Zwyczaje i Tradycje Adwentowe

W różnych częściach świata Adwent przybiera różne formy obchodów. Oto kilka popularnych tradycji związanych z tym okresem:

Adwentowe postanowienia – Wierni często podejmują drobne postanowienia na czas Adwentu, które mają pomóc im w duchowym przygotowaniu do Bożego Narodzenia. Mogą to być na przykład rezygnacja z jakichś przyjemności, większe zaangażowanie w pomoc innym czy codzienna modlitwa.

– Kolędy adwentowe – Chociaż śpiewanie kolęd jest bardziej powszechne w okresie Bożego Narodzenia, niektóre kraje mają swoje pieśni i hymny adwentowe, które nawiązują do oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

– Święty Mikołaj – 6 grudnia, w czasie Adwentu, obchodzi się dzień Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który stał się inspiracją dla postaci współczesnego Mikołaja przynoszącego prezenty. To również ważna tradycja dla dzieci, które w nocy z 5 na 6 grudnia zostawiają buty lub skarpety, oczekując na drobne prezenty.

– Adwentowe przygotowania – Wiele osób uważa Adwent za czas intensywnych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. To okres, w którym domy są dekorowane, pieczone są tradycyjne pierniki, a także przygotowywane są prezenty dla bliskich.

Ciekawostki o Adwencie

1. Kalendarze adwentowe mają swoje korzenie w Niemczech – Kalendarz adwentowy, znany dzisiaj na całym świecie, wywodzi się z XIX-wiecznych Niemiec, gdzie dzieci odliczały dni do Bożego Narodzenia, zaznaczając kredą drzwi lub zapalając małe świeczki każdego dnia.

2. Pierwszy wieniec adwentowy miał 24 świece – Tradycja wieńca adwentowego wywodzi się z Niemiec z XIX wieku, kiedy to protestancki pastor Johann Hinrich Wichern stworzył wieniec z 24 świecami – po jednej na każdy dzień grudnia aż do Wigilii. Współczesne wieńce mają zwykle cztery świece, symbolizujące każdą niedzielę Adwentu.

3. Roraty to tradycja sięgająca średniowiecza – Msze roratnie były znane już w średniowieczu i miały na celu uczczenie Najświętszej Maryi Panny. W niektórych regionach wierni przynoszą na te msze lampiony, które symbolizują oczekiwanie na przyjście Chrystusa.

4. Fiolet w liturgii Adwentu – Fiolet jest kolorem liturgicznym Adwentu, ponieważ symbolizuje pokutę, ale także nadzieję. Podobnie jak w Wielkim Poście, wierni są zaproszeni do refleksji nad swoim życiem i duchowego oczyszczenia przed nadejściem świąt.

Adwent to szczególny czas dla dzieci, które z radością oczekują na Boże Narodzenie. Kolorowanki to świetny sposób, aby zaangażować je w tematykę adwentową i pozwolić im na wyrażenie swojej kreatywności, jednocześnie ucząc je o symbolach tego okresu.